Fifty Shades of Grey – Päťdesiat odtieňov sivej

pondelok 14. januára 2013


Autor: E L James 
Vydavateľstvo XYZ
Rok vydania: 2012
Počet strán: 608

Kniha, ktorá vyvolala v Amerike doslova šialenstvo sa dostala aj na pulty našich predajní. Dej, ktorý nie je ničím originálny a predsa je iný. Už len tým, že otvorene rieši sex. Nesmelá a neskúsená Anastasia Steelova, musí urobiť rozhovor s vplyvným a sebavedomým  mužom Christianom Greyom a príbeh sa môže začať. 

Nie je žiadnym tajomstvom, že táto kniha nie je známa len vďaka svojím otvoreným erotickým pasážam ale aj tým, že to pôvodne bola fanfiction poviedka na Twilight. Podobnosť s knihou od Meyerovej môžeme cítiť v charaktere postáv. Ana je introvertka , naivná a Christian je dokonalý, krásny chlap s tajomstvom a tu podobnosť s Twilightom končí. 

Na začiatku mi postava Any liezla príšerne na nervy a dosť som sa zabávala na jej naivite (a červenaní)   ale musím sa priznať, že rovnako ma vytáčal aj samotný Christian Grey. Ten chlap je strašne arogantný, ale na druhej strane to bolo príjemné rozptýlenie. Dobrý hrdinovia nudia.  No všetko sa to postupne mení a presne to na knihe najviac oceňujem - vývin postáv. Páči sa mi ked je postava na začiatku knihy, iná ako na konci. (o tom predsa román je nie?) Ana sa pomaly mení z neskúsenej naivky na sebavedomejšiu ženu a Christian objavuje aj iné potešenia ako nasadiť svojej partnerke putá. 

Celkovo hodnotím knihu ako veľmi dobrú. Dej nie je komplikovaný a rieši len vzťahy dvoch úplne odlišných ľudí, ktorí žijú, každý v inom svete. Pobaví,  dojme, prekvapí  a pri niektorých častiach sa možno budete aj červenať. Koniec knihy bol prekvapivý a autorka nechala veľa veci nevyjasnených, aby nás prinútila rozmýšľať a čakať čo bude dalej. Takže ja už netrpezlivo čakám, kedy vyjde pokračovanie, ktoré sa chystá už čoskoro (očakávajte ju na jar ) 

Pokiaľ ste knihu ešte nečítali zakúpte si ju tuPrečítaj si recenzie aj na:
Delírium
Nadpozemská

16 komentárov

 1. myslim ze si to vystihla presne:)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jé, zrovna píšu článek o tom samém, co ty :-) Je dechberoucí! Na ulozto se dá stáhnout první půlka 2. dílu v češtině :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. tuhle knížku už si chci delší dobu přečíst

  http://howimetfashion.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Já jsem z té knížky v rozpacích... některé pasáže jsou usper, některé nic moc, zbývá mi posledních pár stránek, tak uvidíme, jak to dopadne :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. já si počkám na internetovou verzi abych ji mohla hodit do čtečky, ta kniha mě celkem láká, všude ji celkem chválí))

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Knížku mi dal taťka, abych ji zabalila pro mamku na Vánoce :) Do té doby jsme ji vůbec neznala :) Podle názvu jsem si říkala, že to nebude zrovna mamčin styl. Když jsi ale mamka začala číst, četla jí vkuse a ani nešla spát :D :) dočetla ji v 7 hodin ráno a jenom si zdřímla :) podle mamky je úžasná :))) Po uzavření známek ji mám v úmyslu taky přečít :) Kamarádky jsou z ní totiž unešené :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Chystám sa už dlhšiu dobu že si ju konečne kúpim a prečítam ale teraz na to moc nemám čas popri všetkom učení :/

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Naprosto úžasný článek, nekoupila bych si tu knížku jenom proto že ji chcou všichni, takže jsem ráda že teď vím více o čem je... ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. čekám až si ji budu moci stáhnout na Kindle, jsem na to hodně zvědavá :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Asi o ní popřemýšlím, jenže tedka musím číst jen povinnou četbu :(

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Mamka si ji plánuje koupit, tak si jí pak možná od ní půjčím. :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Kdybych neměla tolik povinné četby, tak bych si tuhle jako něco navíc přečetla, vypadá to skvěle:)

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Všude na ní slyším jen samou chválu....tak po ní možná taky nekdy sáhnu
  Povedená recenze :)

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Do you like this book? I haven't read it yet!

  New post on my blog: http://www.allyouneedisfashion.com/2013/01/instaweek.html

  OdpovedaťOdstrániť
 15. mňa ešte čaká koniec, takže neviem, ako to dopadne, ale je to kniha, ktorú čítam rýchlo ako nikdy (a možno to nebude len tým, že je pútavá, ale najmä tým, že je to naozaj ľahké čítanie...)

  a druhý diel už vyšiel, tuším pred týždňom mi prišiel mail z kníhkupectva, že už ho predávajú ;)

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.