J.K. Rowlingová - Prázdne miesto

nedeľa 14. apríla 2013

Ahojte,
dnes mám pre vás po dlhej dobe recenziu. Začalo byť konečne teplo, tak prečo nevybehnúť von s knihou? Možno to bude práve táto :)


Autor: J.K. Rowling  
Vydavateľstvo PLUS
Rok vydania: 2013
Počet strán: 560

Prázdne miesto je veľkolepý a vynikajúco napísaný román o súčasnej spoločnosti. J. K. Rowlingová vytvorila fascinujúci svet s postavami, v ktorých zaručene spoznáte vlastných susedov. Šarvátky a divoké konflikty otriasajúce životmi ľudí v Pagforde sú plné vášní, ktoré zasahujú aj každého z nás. Po nečakanej smrti štyridsiatnika Barryho Fairbrothera ostane Pagford v šoku. Je to zdanlivo idylické anglické mestečko s dláždeným námestím a starobylým opátstvom, ale za peknou fasádou zúri tichá vojna. Bohatí bojujú s chudobnými, tínedžeri s rodičmi, manželky s manželmi, učitelia so žiakmi. Pagford rozhodne nie je tým, čím sa na prvý pohľad zdá. Prázdne miesto, ktoré po Barrym zostane v miestnom zastupiteľstve, sa zakrátko stane katalyzátorom najväčšej vojny, akú mesto zažilo. Kto bude triumfovať vo voľbách sprevádzaných vášňami, pokrytectvom a nečakanými odhaleniami? Brilantne napísaná kniha, ktorá je autorkiným prvým románom pre dospelých čitateľov, nabáda na zamyslenie a na každej stránke znova a znova prekvapuje.


      Pokiaľ čakáte, že Prázdne miesto bude niečo ako Harry Potter musím vás sklamať. Myslím, že by sme nemali porovnávať Pottera a Prázdne miesto , pretože ide o dva rozličné žánre.   Rowlingová tento krát začala písať o reálnom živote, o bežných ľuďoch s bežnými problémami, ktoré pozná väčšina z nás. Žiadne kúzla a zázraky nečakajte.
      Na začiatku knihy som bola vyplašená z množstva postáv a mien ale rozbeh knihy bol pomalší čo som v tomto prípade ocenila. Pomohlo mi to zorientovať sa.  Pozitívum bolo, že kniha obsahovala takmer všetky vekové kategórie a to sa mi páčilo. Ked sa kniha zameria na viac vekových skupín tak je to pestrejšie ako keď sa autorka venuje napríklad iba tridsiatnikom
      Prázdne miesto by som určite nezaradila do oddychového čítania. Ide o príbeh z reality (ako som už spomínala) , z dnešnej doby presne taká aká je bez zbytočného idealizovania.  V príbehu si určite nájdete svojich obľúbencov ale aj postavy, ktoré by ste tam radšej nemali, lebo vás budú vytáčať svojim správaním ( klasický záporaci sú všade! )  Rowlingová svoje postavy naozaj prepracovala a spravila z nich osobnosti s vlastným myslením a príbehom.  Čaká na vás pár zrád, prekvapení, zrád a intríg. Proste bežný život, ľudí v malom meste. V príbehu ste mohli pocítiť miernu satiru ale určite sa pri knihe nebudete smiať. Skôr sa zamyslíte nad životom. Ja som po dočítaní knihy, myslela na príbeh ešte dva dni.

Pozrite si nový trailer :) 

Pokiaľ ste knihu ešte nečítali zakúpte si ju tu
Za poskytnutie recenzného výtlačku dakujem vydavateľstvu Albatros Media.  J


2 komentáre

  1. Myslím , že to bude dobrá kniha keby som tak mala cas možno cel leto sa do nej pustim

    OdpovedaťOdstrániť
  2. túto knihu mám ,,objednanú" ;) strašne sa teším keď príde :)

    OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.