Lauren Oliver- Pandemonium (Delírium 2)

štvrtok 20. júna 2013

Ahojte,
prázdniny máme takmer za rohom to znamená veľa voľného času. Ja som si dnes pre vás pripravila recenziu na novú kvalitnú knižku.

Opäť sa ocitneme vo svete, kde je láska považovaná za chorobu. Kde zamilovaný ľudia sú chorí a treba sa ich čo najrýchlejšie vyliečiť alebo zbaviť sa ich! 

 Táto recenzia je na druhý diel, takže pokiaľ ste nečítali prvý diel Delírium a nechcete zbytočne čítať spoilery, prečítajte si  recenziu na prvý diel, ktorú nájdete ju tu.

Autor: Lauren Oliver
Vydavateľstvo
 COOBOO
Rok vydania: 2013
Počet strán: 320

Po úteku sa Lena ocitá v Divočine a musí sa zmieriť s faktom, že všetko, čo doposiaľ prežila, ľudia, ktorých poznala – to všetko je už len minulosťou a neexistuje žiadne predtým. Tam sa pripojí ku skupine Ilegálov, ktorí majú v úmysle preniknúť do sveta „na druhej strane“, kde sa zúčastnia veľkej ceremónie. Tú usporiadala ABD – Amerika bez delirie – organizácia hlásajúca nevyhnutnosť liečby. Keď na nej však Lena stretáva Juliana, jedného z hlavných rečníkov, chlapca zosobňujúceho všetky hodnoty ABD, ani len netuší, že sa ich osudy skrížia viac, než by si kedy pomyslela.

     Lene sa to podarí. Vzbúrila sa a utiekla  do Divočiny. Bohužiaľ, nevyšlo to tak ako plánovala. Podarilo sa jej utiecť samej, bez jej prvej lásky Alexa. V prvej knihe sme mali na každej strane citát aj v druhej knihe nájdeme niečo originálne. Kniha je rozdelená na dve časti. Predtýmteraz.  Bolo to zaujímavé prelínanie deja, ktoré vás neunudí.      Časť predtým je zameraná na Lenu a jej zvykanie si na Divočinu.  Nič nevyšlo podľa jej predstáv. Ocitá sa vo svete, ktorý je pre ňu cudzí. Nikoho nepozná a hlavne je sama! Pomaly sledujeme Lenino prispôsobovanie a dospievanie.
      V časti teraz, ktorá sa odohráva v prítomnosti je už z Leny pravá Ilegálka, ktorá sa zamieša do svete „vyliečených“. Už to nie je ustrašené neisté dievča, ktoré sme poznali z prvého dielu. Stala sa sebaistá a ochotná bojovať za slobodu nech sa deje čokoľvek.
     V knihe mi veľmi chýbala prítomnosť Alexa. Nejako som sa nevedela zmieriť s tým, že už tam nie je. A ani silná postava ako je Julian ho nevedel nahradiť.  Ako mohla Lauren len tak vyhodiť Alexa a nahradiť ho nejakou novou postavou, ale nevadí. Zvykla som si a postupne som si obľúbila aj jeho.

Ak sa vám koniec Delíria zdal otvorený a boli ste nahnevaný, že to skončilo tak k Pandemoniu si pripravte prášky na upokojenie, alebo rovno záverečný diel.
     Delírium sa dosť odlišuje od Pandemonia – je tam viac akcie, postáv, napätia. Dozviete sa veľa zaujímavosti o Divočine a o samotných Ilegáloch. Jediné čo autorka nechala nezmenená ( a zrejme to bude pre ňu aj typické) sú nečakané zvraty a otvorené konce. 


Pokiaľ váhate či sa do tejto série pustiť tak na vás kričím jedno veľké ANO, ANO. Odporúča všetkým, ktorým sa zunovali typické príbehy, ktorých koniec viete už na piatej kapitole. 

Pokiaľ vás kniha zaujala, môžete si ju objednať priamo tu 
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.  J

7 komentárov

 1. Minule som čítala recenziu na Delirum a kupila som si ho no neprokračovala som a teraz velmi vaham nad kupou dvojky po precitani asi si ju objednám ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. vyzerá to ako celkom zaujímavá kniha :)

  http://bonieblue.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Konečne niekto kto so mnou súhlasí :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Nečetla jsem jí, ale asi si na ní o przdninách udělám čas. :)

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.