Gail Carrigerová - Etiketa&Špionáž

utorok 8. apríla 2014

Ahojte,

vítam vás pri dnešnom článku a konečne je tu prvá recenzia na knižku, kedže ste sa často v komentároch, na maily a asku pýtali kedy už konečne nejaká recenzia bude tak tadáá tu je !

Autor: Gail Carrigerová
Vydavateľstvo: COOBOO
Rok vydania: 2014

Štrnásťročnú Sophroniu zapíše jej mama do akadémie pre mladé dámy, aby sa naučila náležite sa správať v spoločnosti. Sophronia však čoskoro príde na to, že Prípravná akadémia mademoiselle Geraldine pre mladé dámy uhladených mravov je výnimočná: dievčatá sa učia tancovať, správne sa obliekať, dokonale ovládať etiketu a popritom si osvojujú aj základy špionáže! Sophroniu a jej kamarátov čaká strhujúci prvý rok na novej škole.

Bavia vás romány z historického prostredia? Tiež vás bavia romány v ktorých je štipka fantázie? Pokiaľ ste odpovedali aspoň na jednu otázku áno tak neprestávajte čítať.
     
     Dielo Etiketa&Špionáž je steampunková kniha to znamená, že príbeh sa odohráva v historickom prostredí ale s vynálezmi bez ohľadu na to či v tej dobe boli alebo nie. No v tejto knihe nájdete aj veľa nadprirodzených tvorov čo jej na originalite iba pridáva. 

     O tejto knihe som toho veľa počula a čítala som samé chvály, pozitívne recenzie a ódy o tom aká je super. Takže som sa na ňu naozaj tešila a keď mi konečne prišla pustila som sa do čítania. Na začiatku som sa však zľakla, že to nebude môj šálok kávy ale po dvoch kapitolách (lekciách) ma príbeh  dostal a moje obavy sa rozplynuli ako para z čaju, ktorý mi robil pri čítaní spoločnosť. 

     Hlavná hrdinka je Sophronia, ktorá je divoká, svojská, vtipná a hlavne neposlušná. Medzi jej koníčky napríklad patrí lozenie po budovách alebo jedálnych výťahoch. Jednoducho je to nevychovaná mladá dáma a jej mamu ju preto prihlasí do Akadémie pre mladé dámy, aby sa naučila slušných mravov. Ani jedna však netuší, že akadémia nie je taká ako vyzerá. Dievčatá sa okrem ukláňania a mrkaním mihálnic učia vrhať nože či pripravovať jedy. 

     V príbehu je veľmi veľa akcie. Už len samotný príchod do Akadémie bol komplikovaný. Okrem Sophronie sa stretneme s veľmi veľa postavami, ktoré sú jedinečné. Pokiaľ nie charakterom tak určite menami. Môj favorit však bol Sophronin mechanický pes, ktorý sa živil uhlím. Táto kniha bola veľmi komplikovaná a museli ste ju čítať naozaj pozorne, aby ste ju pochopili ale vtipnosť a štýl akým je písaná to vykompenzoval. 

Pokiaľ máte radi takéto príbehy a chcete niečo čo tu ešte nebolo tak vám určite odporúčam po tejto knihe siahnuť. Predstava krehkých mladých dám ďob minulých ako sa učia byť tajnými špiónkami je podľa mňa fascinujúca. 


Pokiaľ vás kniha zaujala objednajte si ju napríklad tu

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem  vydaveteľstvu albatrosmedia.

     

2 komentáre

  1. su v tom steampunku aj čarodejnice?

    OdpovedaťOdstrániť
  2. ja priam milujem romany z historického prostredia, mozno si ju zakúpim. inak super ze pridávas takuto recenziu. Ja tak rada citam, ibaze, vobec nemám prehlad v tom mnozstve novych autorov, co by mohlo byt zaujimave a vacsinou sa mi stane, ze si kupim nejaku blbost. Potom som z toho akurát zklamana a ani to nedocitam a do dalsej kupy uz nejdem.

    OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.