BOOK TIPS

štvrtok 12. júna 2014

Margot Liveseyová - Rozlet Gemmy Hardyové

Autor: Margot Liveseyová
Vydavateľstvo: PLUS
Rok vydania: 2014

Zprvu se může zdát, že si Jana pouze oblékla moderní šaty a přesunula se v čase do 60. let 20. století, ale román od Margot Livesayové není jen prostým převyprávěním jednoho z nejoblíbenějších příběhů anglické literatury, přináší zcela svébytný výraz a jazyk a mistrně propracovanou zápletku. Gemma jako by kráčela ve stopách své viktoriánské blíženkyně, přitom je naprostou osobitou, vnitřně nezávislou bytostí.

O tejto knihe mnohí tvrdia, že je to moderná paralela na Janu Eyrovú. Kedže Jana Eyrová je prvá klasika, ktorú som kedy čítala a zapáčila sa mi tak som sa rozhodla, že dám tejto knihe šancu.  Objednala som si ju zo zvedavosti a bola som naozaj prekvapená z toho aký príbeh som držala v rukách. 

"Už zase som stála pred triedou, na krku s ceduľou JE DUTA." 

      Mladučkej Gemmy sa ujal jej milý strýko, ktorý jej dal domov keď jej umreli rodičia. Bohužiaľ po jeho smrti s k nej začala náhradná rodina správať horšie ako k slúžke. Jediné po čom Gemma túži je sloboda. Tú dosiahne keď sa dostane na dievčenskú internátnu školu ale ani tam to nebude mať ľahké. Nezíska postavenie študentky ale pracovnice čo znamená, že musí pracovať a pomáhať v kuchyni a potom môže ako odmenu študovať. 
      Každá postava v knihe je iná, prepracovaná. Budete ich milovať a nenávidieť. Podobnosť s Janou Eyrovou vôbec nevadí. Niektorým sa možno bude zdať, že táto kniha je len napodobenina klasickej anglickej literatúry ale ste na omyle.
       Rozlet Gemmy Hardyové má svoju vlastnú iskru, krásu, lásku, tragédiu. Myslím, že autorka môže byť na seba hrdá a túto knihu odporučám naozaj každému kto ma rád príbehy alá Jane Eyrová. 

Pokiaľ vás kniha zaujala môžete si ju objednať aj tu
Ruta Sepetysová - Potrhaná krídla 

Autor: Ruta Sepetysová
Vydavateľstvo: COOBOO
Rok vydania: 2014

New Orleans padesátých let – zábava, saxofony, intriky i černá ruka mafie. Josie Moraineová přišla do města „velké pohody“ s matkou. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která byla prostitutkou a milovala drahé šperky, s matkou, která se o ni neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit? Dokáže se vymanit z bahna Čtvrti, které se ji snaží stáhnout dolů?

A mám tu ďalšiu recenziu na tak trochu retro knihu, kedže aj táto kniha sa odohráva v minulosti. Konkrétne v roku 1941 v New Orleans.
Táto kniha ma celkom prekvapila v dobrom slova zmysle. Nevedela som čo mám od nej očakávať keď som ju začala čítať ale čas čo som s ňou strávila neľutujem. 

Celý tento príbeh je o Josie, ktorá chce zmeniť svoj život. Jej matka je prostitútka a ona musí pomáhať v bordeli.  Potrhané krídla nie je príbeh kde by bolo nejaké prekvapivé rozuzlenia napätie akcia a tak ďalej. 
Skôr ide o pozorovanie mladého dievčatá, ktoré nemá nikoho iného okrem seba. 
Táto kniha je viac menej zameraná aj na ostatné postavy, ktorých je tam naozaj veľa. Je tam Patrik, ktorý je synom majiteľa knihkupectva v ktorom Josie pracuje. Je to jej dôverník a najlepší kamarát. Stretneme sa aj s Charlotte, ktorú bude Josie obdivovať a bude chcieť byť ako ona. Prostitútky, ktoré sa vám zdajú rovnaké ale všetky sú niečím výnimočne. Hlavne Willie, ktorá to má všetko pod palcom. V knihe bude aj mafia a mnoho ďalších postáv, ktoré robia z tohto diela, dielo s veľkým D. :) 

Pokiaľ vás kniha zaujala môžete si ju objednať aj tu
Tak verím, že moje dva tipy na letné čítanie sa vám zišli a, že si aspoň jednu z knižiek prečítate. Ktorá vás zaujala viac? :)) 

2 komentáre

  1. tyhle knizky vypadaji dobre, moc děkuji za tipy, určitě se po nich mrknu u nas v knihovne :-) ja tedka ctu Velkyho Gatsbyho, ale trochu me to zklamalo..

    OdpovedaťOdstrániť
  2. tá druhá musi byť super :)

    OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.