Nina Protušova - Čierna schránka

pondelok 25. augusta 2014

Ahojte,

aj takto večer vám píšem článok. Chcela som ho zverejniť až zajtra ale nevedela som počkať. Dnes sa s vami chcem podeliť o ďaľšiu knižku, ktorej by ste mali venovať pozornosť :)

Autor: Nina Protušová
Vydavateľstvo: YOLi (IKAR)
Rok vydania: 2014

Marise Francisovej nebolo predurčené, aby zažila pokojný koniec školského roka. Poverčiví rodičia ju bez vysvetlenia vyhodia z domu a odrazu je zatiahnutá do sveta, o ktorom dovtedy ani netušila. Patrí k šťastlivcom, ktorí si môžu život prispôsobovať ako v lucídnom sne. Prináša to mnohé výhody, ale aj skryté riziká, ktoré si mnohí neuvedomujú. Veď kto by už len hľadal problémy v dokonalom svete?
Zatiaľ čo sa Marisa oboznamuje so svojimi novými schopnosťami, rozpúta sa okolo nej zradná hra. Stane sa stredobodom záujmu muža, ktorý ukrýva viac tajomstiev než ktorákoľvek čierna schránka. Ako zistí, či sú jeho city skutočné? A čo je predmetom dohody, ktorá za osem rokov premenila starých priateľov na úhlavných nepriateľov?


Na Čiernu schránku som bola ako milovník fantasy žánru veľmi zvedavá. A keď som sa dozvedela, že pochádza z pera našej slovenskej autorky moja zvedavosť ešte vzrástla a s radosťou som sa ponorila do príbehu. A kam som sa dostala??? 

Prvé strany knihy mi prišli trochu nezáživné. Nevedela som sa vžiť do štýlu písania autorky. No trvalo mi to iba dve kapitoly a príbeh sa mi zapáčil. Viac menej za to môžu poverčiví rodičia hlavnej hrdinky. Hlavne jej mama. Niektoré zvyky, ktoré musela chuderka Marisa zvládať a praktizovať ma pobavili a nad niektorými som iba nechápavo krútila hlavou. Neviem si predstaviť ako by som sa správala na jej mieste ale asi veľmi podobne.

Marisa je tak trochu svojské dievča. Jej rodičia jej nemôžu príliš rozkazovať a je veľmi tvrdohlavá. Občas som s niektorými jej názormi nesúhlasila a nechápala som jej rozhodnutia. Pripadala mi príliš naivná. Celkovo však na mňa pôsobila príjemne a bavili ma jej myšlienkové pochody.
Marisa to bohužiaľ nemá príliš ľahké. Má problém so zrakom, dejú sa okolo nej čudné veci. Keď jej rodičia oznámia, že je lucidínka a vyhodia ju z domu myslí si, že všetko je iba zlý sen. Netuší kto má byť a netuší čo ju ešte v novom svete do ktorého sa dostala čaká.    

No do jej zlého sna pribudne Gregory, ktorý je tak trochu arogantný a nikto nevie za akú stranu vlastne hrá. Úprimne povedané Gregory mi ako postava vôbec nesadol a pri niektorých častiach s ním som sa nudila. Veľmi však oceňujem ako nám Nina rozpráva celý príbeh. 

Zoznámite sa s viacerými postavami, ktoré rozprávajú príbeh zo svojho uhľa pohľadu a to sa mi neuveriteľne páčilo. Môžete si vybrať koho budete mať radi a koho nie. Spoznáte bližšie charakter každej hlavnejšej postavy, myšlienky a aj minulosť postáv. Na tomto si autorka dala záležať a ja to veľmi oceňujem.

Ďalším veľkým plus je, že tento príbeh vôbec nie je typická lovestory. Opäť som bola prekvapená tým ako sa dej vyvíjal. Niekedy ste vedeli predvídať čo sa stane a odrazu ste nemali tušenie čo môže ešte prísť. Veľmi netypický bol koniec. Čakala som, že celý príbeh skončí úplne inak ale neskončil. Koniec sa mi však veľmi páčil a bola som spokojná. Prekvapil a zaujal.


Tento príbeh odporúčam všetkých milovníkom fantasy, ktorý chcú niečo nové a nenáročné. Nebaví vás stále čítať o vlkolakoch, upíroch, anjeloch a tak ďalej.  Nech sa páčiť je tu kniha, ktorá ponúka úplne nový neprebádaný svet, ktorý určte stojí za povšimnutie a ja si myslím, že svojich fanúšikov si určite nájde.


Celkové hodnotenie :

3,5/5

Pokiaľ vás kniha zaujala môžete si ju objednať napríklad aj tu

Za poskytnutie recenzných výtlačov ďakujem vydavateľstvu Ikar

2 komentáre

  1. môže to byť zaujimavy pribeh

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Mne sa kniha vôbec nepáčila. Mala som pocit, že sa v podstate nič nestalo a niektoré postavy (hlavne sliediči) tam boli úplne zbytočné. Neboli súčasťou žiadneho epického vyvrcholenia. Okrem toho som nemala rada ani hlavnú hrdinku a vadilo mi striedanie toľkých pohľadov - vlastne aj kvôli tomu som knihu po každej kapitole odložila.

    OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.