SEPTEMBER BOOK TIPS (1)

streda 17. septembra 2014

V septembri väčšinou vyhádza strašne veľa kníh. Po letnej oddychovej sezone prichádza niečo ako taký rozbeh. No a ja som mala to šťastie, že som si mohla prečítať hneď dva silné knižne novinky zo septembrových noviniek.  
Tieto dve knihy si určite nenechajte ujsť :) 

Autor: Trish Dollerová
Vydavateľstvo: COOBOO
Rok vydania: 2014

Callie so svojou mamou po celý život pred niečím uteká - pred realitou, osudom či matkinými bývalými partnermi. Všetko "fungovalo" až do chvíle, kedy jej mamu zatkli a Callie sa musí vrátiť k otcovi. Nechať minulosť za sebou však nemusí byť úplne jednoduché. Stáva sa súčasťou veľkej rodiny, spoznáva grécku komunitu a taktiež pocit, aké je to byť milovaný. Spodná časť formulára

      Ráno vstaneme, oblečieme sa a ideme do školy alebo do práce. Večer sa pôjdeme s kamarátmi zabaviť a potom sa vrátime domov. Áno domov je to miesto, ktoré považujeme za samozrejmosť. Hlavná hrdinka Callie svoj domov nemá.  Žije so svojou matkou na cestách. A je to naozaj drsný život.
     Od knižky som nemala veľké očakávania. Čakala som, že hlavná hrdinka bude chúďatko, ktoré je ustráchané.  Celkovo som si od knihy nesľubovala veľa.  Myslela som si, že to bude prijemná oddychovka s predvídateľným koncom. Mýlila som sa.
      Viete si predstaviť, že nepoznáte svojho otca ja keď viete, že existuje a, že vás má možno rád? No vy sa s ním nemôžete stretnúť, pretože sa na cestách so svojou matkou, ktorá ma potrebu utekať. Nemáte zázemie, priateľov dokonca ani školu . Callie toto všetko zvládala ale keď sa jej mama dostane do väzenia nezostáva jej nič iné ako ísť k otcovi.
       Snaží sa aklimatizovať do novej rodiny ale všetko je pre ňu cudzie. Vlastná izba? Priatelia? Škola? Ako má Callie zvládať normálne veci keď jej život nebol nikdy normálny.
      Obálka na mňa pôsobila, trochu vianočne tak som si ku knižke uvarila škoricový čajík a pustila sa do čítania. Bola som prekvapená silnou povahou Callie a tým aká je. Nemala to ľahké. Uvedomila si to ale napriek tomu nepotrebovala ľútosť. Kniha je napísaná drsne a krásne zároveň. Postavy sú prepracované a ľudské. Nie sú rozdelené na dobré a  zlé.
      Autorka používa príjemný čitateľný štýl písania. Nič neuľahčuje. Píše o tom aký život je.
 Príbeh dýcha gréckou kultúrou v ktorej sa stratíte a nebudete chcieť odísť. Túto knihu odporúčam všetkým, ktorý sa chcú do príbehu vžiť a chcú čítať niečo z reálneho sveta.
Celkové hodnotenie : 4/5


Pokiaľ vás kniha zaujala objednajte si ju napríklad aj tuCylin Busbyová - Jednou ano, dvakrát ne 

Autor: Cylin Busbyová
Vydavateľstvo: COOBOO
Rok vydania: 2014

West je úspěšný středoškolák a má vše, co si jen může přát. Avšak jednoho dne se probudí po nehodě v nemocnici – ochrnutý a bez možnosti mluvit. Jediné, co ho udržuje při smyslech, jsou návštěvy Olivie, pacientky z vedlejšího pokoje. Co se stane, jestli se West vyléčí? Uvidí se ještě někdy? A můžou se oba ještě někdy vrátit do normálního života?

Musím sa priznať, že trochu odsudzujem knihy. Vždy keď si prečítam anotáciu, ktorá znie jednoducho ako pri tomto príbehu odsúdim ju na predvídateľnú oddychovku. Ostala som však prekvapený, aký silný pribeh sa mi dostal do ruky.

Wes sa preberie v nemocnici a netuší ako sa tam ocitol.  Spoločnosť mu robí veselá Olivia z vedľajšej izby. Wesovi na začiatku lezie na nervy. Olivia je však šťastná, že tam má konečne nejakého kamaráta.

Celý príbeh je tajomný a tak trochu pochmúrny. Doslova cítite nemocničný pach v nose. Autorka pliete Wessove sny s realitou a čitaťeľa to prinúti čítať pozorne a knihe to pridáva na dôveryhodnosti. Z niektorých časťiach mi doslova vyskočili zimomriavky a bála som sa čo bude nasledovať. 

Prvá polovica knihy je skôr pokojná a príjemne sa rozbieha. Čakáte, že už viete ako celý príbeh skončí ale potom príde druhá polovica knihy. Tá je plná nečakaných zvratov, odhalení a nastáva veľká gradácia celého príbehu. 

Kniha ma pohltila tak, že som ju zhltla za jeden večer a potom som dlho rozmýšľala nad príbehom. Záver ma dojal, prekvapil a takmer rozplakal. Myslím, že túto knihy by si mal prečítať každý.

Celkové hodnotenie : 5/5

Knihu si možete objednať aj tu

Za poskytnutie recenzných výtlačkov ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia. 

2 komentáre

 1. tá druhá vyzerá veľmi zaujímavo :)

  http://beautiful-savage.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. AHOJ :)

  Rada by som Ťa pozvala do mojej NARODENINOVEJ GIVEAWAY !

  Maj sa krásne :)
  Nika

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.