Rainbow Rowellová - Eleanor a Park

štvrtok 20. novembra 2014


Autor Rainbow Rowellová
Vydavateľstvo: Yoli (ikar)
Rok vydania: 2014

Obaja majú šestnásť, sú spolužiaci a sú úplne iní ako ostatní.
Eleanor
Červenovláska z chudobnej rodiny. V jednej izbe sa tlačí so štyrmi súrodencami. S nevlastným otcom sa neznáša pre jeho násilnícke sklony. V škole je nová a nepatrí k obľúbencom – nenosí značkové oblečenie, lebo jej rodičia na to nemajú, nie je štíhla ako spolužiačky a na jej vtipných hláškach sa nikto nesmeje.
Park
Jeho rodina netrpí núdzou, ale Park nemá rád sám seba. Chýbajú mu svaly bejzbalistu, výška basketbalistu a sebavedomie amerického tínedžera z nebraskej Omahy. Parkovu matku si totiž otec priviedol z Kórey a syn zdedil jej ázijské črty. A tak si najradšej číta komiksy, počúva obľúbenú hudbu a v školskom autobuse sedí sám.
Až kým jedného dňa nenastúpi istá červenovláska a nikto – okrem neho – ju k sebe nepustí sadnúť.
Eleanor a Park nie sú hlúpi a vedia, že prvá láska takmer nikdy nevydrží. Sú však aj dosť zúfalí a dosť odvážni, a tak to spolu skúsia...

Musím sa priznať, že pri tomto príbehu mám problém nájsť slová.
Očakávala som jednoduchý príbeh o dvoch mladých ľuďoch, ktorý sa do seba zaľúbia. V podstate to čo som očakávala som aj dostala ale aj s niečím navyše. Príbeh o Eleanor a Parkovi ma chytil za srdce a vyvolal vo mne práve tie pocity, ktoré očákavam od dobrej knihy. Donútil ma zamyslieť sa. 

Park je obyčajný chlapec. Nie je hviezda školy. Niekedy je neviditeľný ale nevadí mu to. Je to ten typ chlapca, ktorý býva ticho ale keď sa ozve jeho slová maju hlavu a pätu. To sa bohužiaľ o jeho spolužiakoch povedať nedá.
Eleanor je iná.  Nie je pekná.
Nie je vtipná.
Nenosí moderné oblečenenie.
So svojimi súrodencami, mamou a nevlastným otcom sa prisťahujú do nového mesta a Eleanor je donútená začať chodiť do novej školy.
Vie, že to nie je dobrý nápad, ale nemá na výber.
Jej obavy sa naplnia hneď ako nastúpi do autobusu. Takmer okamžite dostane nepekné prezývky a to iba preto lebo je iná. Nový problém nastane keď si nemá kde sadnúť.
Nikto predsa nebude sedieť s tučnou škaredou čudáčkou.
Nakoniec sa jedna osoba nad ňou zľutuje. Park. 

Rainbow bola pre mňa neznáma autorka ale vďaka tomuto dielu si ma získala. Písanie tejto recenzie je pre mňa naozaj náročné, lebo ako som už spomínala tento príbeh mi zobral slová. 

Veľmi zaujímavá postava pre mňa bola aj mama samotnej Eleanor. Tiež to nemá v živote ľahké ale na rozdiel od Eleanor si za to môže sama. Bolo mi trochu ľúto, že sme sa o mame Eleanor nedozvedeli viac a to je možno jediné bezvýznamné mínus. 
Eleanor mi bola ako hlavná hrdinka neskutočne sympatická a veľmi som s ňou súcitila. Nemá to vo svojom živote ľahké a napriek tomu je odvážna a nezdáva sa.

Park je chlapec, ktorý ostane stratený vo svojich pocitoch. 
Je krásne pozorovať zbližovanie tejto dvojice.
Príbeh nie je unáhlený ani zdlhavý. Plynulo plynie a niekedy sa vám zdá, že až príliš rýchlo.  

 Ja som túto knihu nečítala rýchlo. Nechcela som aby skončila.Príbeh vás rozosmeje, donúti vas obracať strany rýchlejšie, možno vás rozplače ale určite vo vás vyvola emócie
Preto túto knižku odporúčam každému!

Celkové hodnotenie : 5/5
Knihu si môžete zakúpiť napríklad aj tu


Za poskytnutie recenzného vytlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar.

6 komentárov

 1. tuto knihu mi kupil priatej a je naozaj krasna

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Od doby co byla vydána v Aj zoufale čekám na český překlad, a pak to ani nezaregistruju! Moc díky za připomenutí, a po tvojí recenzi si ji chci přečíst ještě víc! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Kniha vypada moc zajimave, mozna poputuje na muj seznam k precteni :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tak na tuto recenziu som cakala :) utvrdila si ma v tom ze tu knihu chcem :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Túto knihu som čítala prednedávnom a veľmi sa mi páčila :)

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.