RECENZIA : Kate Atkinsonová - Život po živote

utorok 21. apríla 2015
Autor : Kate Atkinson
Vydavateľstvo : Ikar
Rok vydania : 2015
Romantika : objaví sa tam  3/5
Napätie : áno 4/5
Akcia : občas 2/5
Humor : objaví sa tam 3/5
Žáner : román pre dospelých, spoločenský román

Čo ak by sme mali možnosť žiť svoj život znovu a znovu, až kým nebudeme spokojní?
Počas snehovej fujavice v roku 1910 sa v Anglicku narodí dievčatko Ursula, ale zomiera, prv než sa stihne poriadne nadýchnuť. V rovnaký večer roku 1910 sa to isté dievča narodí opäť a tentoraz prežije, no smrť si ju zanedlho počká a cyklus sa zopakuje. Ursula prežíva svoj život nanovo, vždy o niečo dlhšie, vždy s iným tragickým koncom. Zakaždým sa ocitá na začiatku, obdarená šancou vyhnúť sa fatálnym chybám. Ursula si na predošlé životy nespomína, no silné déja vu, predtucha prichádzajúceho nešťastia sú varovaním pred nástrahami, ktoré sa jej kedysi stali osudné. Stačí zdanlivo bezvýznamný krok a všetko sa môže vyvinúť inak. Čím častejšie prežíva tie isté momenty nanovo, tým sú spomienky konkrétnejšie a šanca na dokonalý život väčšia. Dá sa však vyvarovať všetkých chýb? Dá sa zachrániť svet pred jeho nevyhnutným osudom?


Do rúk sa mi dostala na prvý pohľad pekná hrubá knižka s romantickou obálkou. Nebudem vám klamať, áno obálka ma upútala na prvý pohľad. Milujem ruže a keď sú červené, tak moje srdiečko bije spokojnosťou. (klíše, že?) No potom som sa začítala do anotácie a niečo v mojom malom mozočku mi hovorilo, že mám tejto knihe dať šancu! 
A ja som veľmi vďačná, že som môj piskľavý hlások v hlave poslúchla.


Historické romány veľmi často nečítam. Anotácia ma musí zaujať na 100%, aby som sa do neho pustila. Nejde o to, že by som nemala rada históriu skôr si neviem nájsť historický román, ktorý by ma bavil natoľko, žeby som ho vedela prečítať dokonca. No tejto román mal v sebe niečo s čím som sa pri žiadnom inom nestretla. Tento román bol napísaný naozaj skvelým štýlom, ktorý však nemusí sadnúť každému ale mňa nadmieru bavil. Postavy boli vykreslene naozaj dokonalo. Každá bola iná a svojská. Napriek tomu, že v románe vystupuje viacej postáv, nemala som problém zapamätať si, ktorá je ktorá.

Ursula je dieťa, ktoré hneď po narodení zomrelo. No potom sa narodí opäť a zomrie opäť. Potom dostane opäť šancu na život a žije o niečo dlhšie ale nakoniec to končí predsa len jej smrťou. Ursula sa na svoje predošlé životy nepamätá, ale chybu vďaka, ktorej v tom minulom živote zomrela už druhý krát neurobí. Má totiž silný pocit dejavú alebo jednoducho pocit, že sa stane niečo zlé.

Je to ako pozrerať film v ktorom hlavná hrdinka na poslednú chvíľu zmení svoje rozhodnutie a jej život to úplne zmení.
Vďaka tomu spoznávame Ursulu stále viac a viac.
 V jednom živote Ursula zomrie lebo vypadne z okna a v druhom keď sa blíži k tej istej tragédií to už nerobí lebo ma veľký strach z toho okna a logicky nezomrie.


Tento príbeh vám ponúka milion malých príbehov jednej postavy. Je to ako hľadanie dokonalých nohavíc. Musíte ich vyskúšať aspoň desať do kým nájdete tie čo vám perfektne sadnú. A to ma na tejto knihe bavilo najviac. Stále sa tam dialo niečo nové, iné a nečakané.

Ďalším veľkým plus je, že máme možnosť sledovať vývoj Ursuly od malička. Nie je to iba sedemnásť ročná tínedžerka, ktorá odrazu zistí, že je výnimočná, ako to je vo väčšine moderných románov.

Čítanie tejto knihy som si naozaj veľmi užila. Je plná napätia a hlavne nečakaných zvratov a prekvapení.
 Prostredie v ktorom sa príbeh odohráva bolo vykreslené detailne a uveriteľne. Naozaj som sa vedela preniesť do tesne povojnového obdobia. Jedine čo mi možno trošku vadilo bolo, že ostatné postavy boli utlačené do úzadia.  V popredí bola iba Ursula. V jednom živote Ursuly boli a v druhom zase nie. Čo sa s nimi stalo??? 

Túto knihu odporúčam hlavne tým, ktorí hľadajú príbeh o ktorom môžu rozmýšľať a chcú niečo čo v nich niečo zanechá.

Ak vás kniha zaujala kúpte si ju  tu

4 komentáre

 1. tvojre recenzie sa čítaju samé :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Knížka vypadá velmi zajímavě, to by se skvěle četlo... :-)
  giveaway

  OdpovedaťOdstrániť
 3. to vyzerá zaujímavo , mám teraz niečo rozčítané, ale pozriem sa aj po tomto :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. ta kniha vypadá zajímavě a má skvělý obal!

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.