Nezabúdajme na naše dejiny - Mengeleho dievča

štvrtok 23. februára 2017

Dnešný článok bude trochu stručnejší ako články za poslednú dobu ale verím, že sa vám bude aj tak páčiť.

Chcem vám porozprávať niečo  o príbehu slovenky Violy, ktorá prežila koncentračný tábor. Nemusím vám rozpisovať presný obsah tejto knihy, pretože už len z názvu vám musí byť jasné o čo v knihe pôjde. Problematika druhej svetovej vojny je v súčasnosti tak blízka a zároveň tak vzdialená.  Väčšina mladých ľudí žije vo svojom virtuálnom svete v ktorom neexistuje minulosť a dejiny.
Zaujímajú sa iba o to kto čo zdieľal, aké video pridal ich obľúbený youtuber, prečo majú tak málo like na poslednej instagramovej fotke. A tak ďalej. Preto by som chcela dať do pozornosti tento príbeh.
Netreba zabúdať, že ide o príbeh. Nie je to učebnica dejepisu, ktorá vás bude nudne a faktograficky informovať v ktorom roku sa čo udialo. Na to zabudnite.
Sú to spomienky Violy, ktorá prvý krát po rokoch prehovorila o tom čo prežila počas druhej svetovej vojny. Príbeh, ktorý je plný emocii a nedozviete sa iba o smutnom osude Violy.
Dozviete sa ako dopadli jej známi, priatelia a dokonca nám prerozprávala aj príbehy ľudí, ktorých stretla priamo na mieste.
Myslím, že podobné knihy by sa mali stať povinnou literatúrou na stredných školách. Príbeh vás donutí zamyslieť sa nad tým, že to čo možno považujete za životné problémy sú iba banality. Táto kniha vo mne vyvolala neuveriteľne veľa pocitov naraz. Strach, smútok, radosť, nádej. Veľa krát som sa pristihla ako mám pri čítaní tohto príbehu zimomriavky. Myslím, že by mu mal určite venovať pozornosť každý. Prinúti vás zamyslieť sa nad tým čoho bol človek schopný a aj nad tým, aby sa ľudstvo spamätalo a aby sa tieto zverstvá už v živote neopakovali.
fashionparadis@gmail.com

5 komentárov

 1. Na túto knihu sa dlho chystám, strašne moc ju chcem prečítať, tak snáď si na to konečne nájdem čas. xx

  Simona | l i v e i n f o x w o r l d

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pokaždé, když čtu nějaké takovéhle svědectví, přemýšlím nad tím, jak se to mohlo stát. Jak to lidé mohli dopustit. Pořád tomu nemůžu uvěřit. Také si myslím, že nejen takovéhle knihy, ale i výlet do nějakého koncentračního tábora, by měl být povinný.
  Blog na zabití

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja čítam knihy z druhej svetovej vojny, keďže má toto obdobie zaujíma aj čo sa týka koncentračných táborov, no je to naozaj ťažké na psychiku takéto knihy niekedy :(

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tuto knihu mam v plane precitat si uz dlhsie, aj ked je to take tazsie citanie a plne aj negativnych zazitkov a skusenosti. Aj kvoli tomu radsej davam prednost comusi viac pozitivnejsiemu ale dufam, ze raz sa dopracujem aj k tejto knihe :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Keď mi túto knihu doniesla sestra do školy, hneď som ju začala čítať ešte na prednáške. Som sice ešte len na začiatku ale knižka sa v podstate číta sama. A som rovnakeho názoru, že podobné knižky by mali zaviesť ako povinne čitanie v školách, no otazka je koľkí by si ju realne aj prečítali 😕

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.