Psychická bolesť, ktorá je horšia ako fyzická

sobota 11. februára 2017


Veľa krát si hovorím – prosím ťa radšej ma zmláť. Chcem vydržať kopance do brucha a nie toto. Viem, že to bude bolieť ale rovnako viem, že to prejde. Že sa vyliečim. Neubližuješ mi. V živote by si sa ma ani nedotkol, tým som si istá. Môžem na teba kričať, môžem ťa prefackovať, preklínať všetko čoho si sa dotkol ale tvoja ruka sa nikdy nedotkne mňa.
Niekedy si však hovorím, či by to ale nebolelo menej.

Nebojte sa! Hneď na úvod vás chcem ubezpečiť, že ma nikto psychicky netýra ani nič podobné.

Nerandím s tyranom, nie som nikým vydieraná a moja najlepšia kamarátka nie je psychopatka. Vlastne som vo svojej podstate šťastná. ( aj so zlými obdobiami, ktoré k životu patria )

V jeden deň moja psychika utrpela neuveriteľnú ranu a bolo to nečakané. Všetko v mojom živote do seba zapadalo ako tie najpresnejšie kúsky stavebnice a myslela som si, že konečne žijem tak ako chcem.

Nič sa nemôže pokaziť. Omyl. Prišiel prvý úder.
Moja intuícia vycítila, že je niečo v neporiadku.
Môj mozog sa začal pripravovať na úder, ktorý, bohužiaľ aj prišiel.
Tak veľmi by som si želala, aby sa moja intuícia niekedy mýlila.

Neviem prečo to tak veľmi bolelo.
Možno preto lebo to bolo nečakané.
Alebo to bolelo tak veľmi, lebo to spôsobila osoba mne veľmi blízka.
Ktovie.
Ale viem, že v tej chvíli som necítila nič iné iba bolesť.
Silnú a nezastaviteľnú.

Nikto sa ma nedotkol.
Nikto mi obrazne povedané neskrivil ani vlas na hlave.
Nikto mi nespôsobil ani len malý škrabanec na mojom tele.

Ale ja som trpela. Myslela som si, že všetko je stratené.  Nemala som chuť tešiť sa z maličkostí, ktoré vždy prinútilo môj mozog vytvoriť úsmev na mojich perách. Vnímala som iba jedinú vec. Silnú bolesť. Ale čo ma bolelo? Moje telo bolo fyzicky v poriadku. 

Tak som sa rozhodla, že ma pravdepodobne bolí srdce, alebo žeby duša?

Bola zranená a ja som nevedela ako jej pomôcť. Viete vašej duši nemôžete povedať, kľud dám si ibalgin a všetko prejde. Nemôžete jej ani sľúbiť, že to nebude trvať dlho, lebo ani vy netušíte koľko času budete potrebovať na vyliečenie. Je to veľmi individuálny proces.
Netvrdím, že som prežívala najhoršiu bolesť na svete. Určite ma v živote čakajú ešte ťažšie skúšky, ktoré musím prekonať. Ale táto skúška mi teda dala poriadne zabrať.
Viete takúto bolesť vám pomôže vyliečiť len ten kto ju spôsobil. Je to taká prvá pomoc. Ešte vám pomôže čas.
Za mnou tá pomoc prišla a ja som svoju dokonalú skladačku začala znova dávať dokopy. Už len čas ukáže či sa rozpadne alebo nie. 

V každom prípade...tieto veľmi zlé dni v mojom živote, ktorých následky liečim do dnes, ma prinútili napísať tento článok.

Prečo bolesť psychická je oveľa horšia ako tá fyzická?


4 komentáre

 1. Na tohle téma jsem kdysi napsala článek (https://zitjak.wordpress.com/2016/06/23/co-delat-kdyz-vas-nekdo-hluboce-zrani-aneb-od-bolesti-k-radosti/). Byla to ta chvíle, kdy člověk mi velmi blízký řekl jednu jedinou větu (ovšem kontext hraje vždycky také svou roli), která se mě dotkla. Nemyslel to špatně a ani to neřekl špatně, ale ve mně ta věta otevřela přístup k zasutým bolestem. Říká se, že kdykoliv se člověka něco dotkne, vždy je to zpráva o tom, kde potřebujeme vyléčit nějakou starou ránu. V jejím zahojení může pomoci i ten, kdo se nás dotkl v současné době. Ale není nutné na to spoléhat. Já se v těchto chvílích naučila prostě obrátit se hlavně sama k sobě a poléčit hlavně sama sebe, soucítit sama se sebou. Pomáhá to...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Kto by uz len dievcatu ako ty ublizoval

  OdpovedaťOdstrániť
 3. bohužial aj toto patrí k životu ale chvalabohu, že takéto obdobia sú len dočasné. :) myslím, že každý si tým minimálne raz prejde. Ale musím povedať, že tvoje články ma neskutočne moc bavia, máš skvelý štýl písania, ktorý ma zaujal a veľmi rada sa tu vraciam! xx

  Simona | l i v e i n f o x w o r l d

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Pri fyzickej bolesti vidieť modriny, aj krvácanie. Ale pri psychickej mi srdce krváca väčšou bolesťou, ale nikto to nevidí, iba Boh je tomu svedkom.

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.