David Ebershoff - Dánske dievča (recenzia)

pondelok 24. apríla 2017Autor : David Ebershoff
Vydavateľstvo: IKAR
Rok vydania : 2017
Žáner:spoločenský román, ľubostný román


Pokiaľ ste videla najskôr film ako ste do rúk chytili túto knížku, musím vám oznámiť, že ste urobili hlúposť. Pretože táto kniha rozhodne za prečítanie stojí.


Príbeh inšpirovaný skutočným príbehom maliara Einara Wegenera a jeho ženy  Gerdy Waudovej. 
Einar je maliar, ktorý sa zameriava hlavne na maľovanie krajiniek. Jeho žena Greta je známa maliarka portrétov. Ich manželský život bol priam idylický do kým Greta nepoprosila svojho manžela, aby jej pózoval v ženských šatách, aby mohla dokončiť detaily na svojom obraze. Od toho dňa sa Einar začal prezliekať za ženu častejšie a dokonca sa na ňu začal meniť myslením. Stávala sa z neho Lili Elbe. 

Manželstvo Einara a Grety sa rozpadá ale láska medzi nimi nemizne. Einarov stav sa stále zhoršuje a Greta pri ňom verne stojí napriek tomu, že stratila manžela. Kniha je písaná plynulo a čitateľne. Vtiahne vás do deja aj vďaka perfektne opísanými detailmi.  Viete ja som ten typ človeka, ktorého zdĺhavé opisy prostredia nudia a máloktorý opis ma dokáže zaujať. No v tejto knihe to boli iné. Autor vie naozaj pútavo písať a nestalo sa, žeby som preskočilo čo len riadok tohto príbehu.

Je to príbeh, ktorý má hlboké posolstvo. Aspoň ja som si ho v ňom našla. Láska nie je o vlastnení ale o tom brať človeka taký aký je a nesnažiť sa ho zmeniť.  

Knižku môžete objednať tu

1 komentár

  1. Nemyslim si ze si treba najskor precitat knihu..blbost..cilm vas tak pohlti ze zabudnete na nu..a ked o nej neviete tak neporovnavate dej s filmom.

    OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.