pozitívne pokrytecký

sobota 22. apríla 2017     Nazvala by som to ďalším trendom. Od veganstva až cez hipsterské kaviarne sme dospeli k prehnanému pozitivizmu.
Nepremárni ani jeden deň v tvojom živote.
Život je to dar.
Každý deň môže byť výnimočný.
Zmeň myslenie, zmeníš život.

Myslím, že nemusím pokračovať, že? Netvrdím, že máme tráviť dni nič nerobením, dokonca som si vedomá, že život ma obrovskú hodnotu a áno pozitívne myslenie vám dokáže zmeniť život ale...

      Nedávno som sa rozprávala s jednou mojou známou a  pripadala mi ako z iného vesmíru. Zo ženy, ktorá svoje dni trávila sťažovaním sa na život sa stala žena, ktorá žiarila ako slniečko. Aspoň na prvý pohľad. Potešila som sa z jej zmeny. Konečne našla v živote rovnováhu a je šťastná. Čas plynie a slov medzi nami je stále viac a viac. Ako sa tak dlhšie rozprávame pochytí ma nervozita. Sedím oproti žene, ktorej bežne rozumiem aj bez slov.
Momentálne, však z jej úst vychádzajú na prvé počutie zmysluplné vety ale mne nejako uniká pointa.  
Všetko je to o tom myslieť pozitívne. Vieš som taká šťastná. Cítim sa šťastne. Každé ráno vstanem a poviem si, že som šťastná a som šťastná. Je také úžasne byť šťastná...“ a tak ďalej. Po tom ako slovo šťastná, medzi nami odznie dvesto desiaty krát, pýtam sa jej, či sa snaží presvedčiť o tom, že je šťastná mňa alebo seba. A odrazu medzi nami vznikne priepasť.

      Život človeka je podľa mňa sínusoida. Raz si hore a raz dole. Je to prirodzené. Ja sama zažívam vo svojom živote dni, kedy mám pocit, že lietam a o pár mesiacov neskôr som na dne hlbokej jamy a čakám, kedy sa mi oplatí postaviť na nohy a vyliezť von.
Na druhej strane sú tu ľudia, ktorí  svoje dni trávia tým, že rozdávajú úsmevy, tešia sa zo slnka, pridávajú si na stenu na fb všelijaké motivačné blbosti a menia sa na tkz. šíriteľov optimizmu. Vo vnútri sú však nespokojní a snažia si vytvoriť ilúziu šťastia. Niekde som čítala, že pokiaľ sa človek nasilu usmieva jeho mozog začne vylučovať hormóny šťastia a nakoniec sa ten človek usmieva preto, lebo je naozaj šťastný. Neviem či je to pravda. Ale tento prehnaný optimizmus funguje na rovnakom princípe. Je to placebo.

     Nehovorím vám teraz, aby ste sa zatvorili doma, plakali, sťažovali sa na to aký je k vám osud nespravodlivý. Ani vás nechcem presvedčiť, že pozitívne myslenie je výmysel. Nie je. Ale prosím vás.
Život nie je iba biely. Je čierny. Dokonca nie je ani čiernobiely. Má v sebe aj šedé odtiene, ktoré sú podľa mňa ešte podstatnejšie ako biela a čierna.
Je v poriadku cítiť sa ako najšťastnejší človek na svete.
Rovnako je správne stráviť deň tým, že sa zababušíte do deky, pijete čaj a pozeráte smutné filmy.
Človek, ktorý tvrdí, že nikdy nebýva smutný a nevie čo je to trápenie sa, podľa mňa nežije v reálnom svete s reálnymi problémami. Alebo je jednoducho pokrytec.

Všetkého veľa škodí a tak to je aj v tomto prípade. 
Vo všetkom musí byť rovnováha.
Po každej búrke vždy vyjde slnko.
Je to len otázka času.
fashionparadis@gmail.com

7 komentárov

 1. Maximalne s tebou suhlasim Veronicka. Jednou z veci co si na tebe vazim, je skutocne popisanie toho ako to je...ak je den zly bez problemov ho mozme nazvat zlym...a ked skvelym tak tiez....treba byt realista a nie prehnana kvetinka, ktora vo vysledku (aj v srdci) je horsia ako bezny clovek, co nedakuje a netesi sa z beznych veci 400x za den 😇

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Absolútne súhlasím! Hlavne v momente keď týchto ľudí zastihneš off guard je to úplne iný človek s inými hodnotami. Nehovorím že pozitívne myšlienky sú zlé práve naopak a dakedy vedia danej osobe ponôcť ale presne ako píšeš všetkého veľa škodí a dakedy si proste treba pripustiť a cítiť sa smutný.
  Ivana xx

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Výstižne napísaný článok, predovšetkým otázka "chceš o svojom šťastí presvedčiť mňa alebo seba?" bola trefná a v tom momente určite aj potrebná. Tiež mám občas pocit, že takýto ľudia sa snažia pred skutočným svetom iba uniknúť. Vidím to hlavne na youtube, kde niektoré slečny mažú kritické komentáre, pretože "oni na svojom kanály nechcú negativitu". Vždy mi to pripadá, ako keby si mysleli, že keď zmažú kritiku, bude to ako keby ich celý svet naozaj miloval. Ale ono to tak nie je. Popieraním reality si nevytvoríte nový svet. Teda možno aj hej, ale nebude nikdy skutočný, bude to len ilúzia, ktorá sa jedného dňa zrúti ako domček z karát. Rada by som videla youtuberky žiť v reálnom svete. Internet totiž neznamená nič. Na internete môžu mať státisíce fanúšikov, ale keď sa v reálnom svete opýtate reálnych ľudí, či tieto slečny poznajú, väčšina dospelých z nich anilen netuší o koho ide a čo ten youtube a youtuber vlastne je.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Taky si myslím, že by se to mělo brát s rozumem. Já se příznám, mám ráda podobné věty, ráda se nad tím zamyslím, ale zas nejsem robot, prořívám různé věci, zažívám situace dobré i špatné, a to je normální. Hezky si to vystihla.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. To jsou přesně má slova! (Akorát teda ve slovenštině.) :D Když mi někdo na ulici věnuje úsměv, je to milé zpříjmnění dne. Pokud se ale s někým bavím a hodinu musím zkoumat ty jeho bílé zuby v nepřirozeném úsměvu, naskáče mi z toho husí kůže... Být šťastný je fajn. Ale jak se říká, nic se nemá přehánět. :)
  THE WORLD BY MARIA

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Hm, zaujimavy claok, v podstate ani neviem, aky postoj by som k tomu zaujala, asi taky, ze si kazdy ma zit podla svojho a ludia by sa aj podla toho mali nejak stretavat, alebo spravat?? Alebo si nechavat veci pre seba? Neviem no, ja mozno tiez na prvy pohlad vyzeram ako slniecko, teda aspon pred cudzimi, ale inak mam zivot s problemami a starostami, ktore vsak nechcem vesiat ludom na krk. Vlastne ich nechcem vesiat na krk ani sama sebe. Mozno aj tvoja kamaratka, to rovnako berie...no je to zlozite

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.