falošný svet instagramu ( plus ukážka mojich už prvých insta foto)

piatok 26. januára 2018"Instagram je jedna z najfalošnejších sociálnych sietí," vyhlásil jeden z mojich kamarátov pri spoločnom obede. Anička, ktorá bola s nami hneď súhlasila a ja som sa k tejto téme nevyjadrila. Bezstarostne som pokrčila plecami a venovala sa môjmu čerstvo uvarenému jedlu, ktoré som si naozaj zaslúžila. Nebudem, ale filozofovať o jedle.

Napriek tomu, že zvyšok rozhovoru o instagrame som veľmi nevnímala, táto jedna veta ma donútila zamyslieť sa nad falošným instagramom. 
Veľmi dobre si pamätám moje začiatky na tejto sociálnej sieti. Vtedy bola ešte v plienkach a ľudia tam pridávali hocičo. Väčšinou to boli rozmazané fotky jedla ale aj fotky chodidiel - na ktorých bol pacnutý ten strašne škaredý zelený filter, boli veľmi v kurze. ( ten bol mimochodom môj najobľúbenejší ) Občas sa striedal s takým tým, ktorý vám urobil v strede obrovské presvetlenie v strede a všetko ostatné bolo tmavé.  (ospravedlňte moje neodborné vyjadrovanie prosím) 


Dnes je všetko iné.
Instagramové profily sa zmenili z malých súkromných albumov na umelecké diela. Z instagramerov sa stávajú kreativci a z instragramu skvelý marketingový nástroj. Nikdy neviete, či sa pozeráte na skutočnosť alebo iba skvelo zakrytú reklamu.

Takže takto.
Instagram nezobrazuje reálny život.
Väčšinou zobrazuje prikrášlenú realitu. 

Málokto zverejňuje na internet to ako vyzerá jeho život v skutočnosti.
Podľa môjho názoru by bolo aj trochu choré pridávať úplne všetko.
Blogerom je často vyčítané, že prezentujú aký majú dokonalý život a u niektorých slabších jedincov to môže spôsobovať depresie.  (O dokonalom blogerskom živote pridám zvlášť článok ak chcete)

Toto je chyba ľudí.
Je veľká hlúposť pozerať sa na instagram ako na niečo reálne. Ja tiež na svoj instagramový profil zverejňujem fotky, ktoré považujem za pekné alebo pre mňa niečo znamenajú. 

Je však veľký rozdiel medzi zdieľaním klamstiev ( napr. keď niekto fotí drahé veci, ktoré ani nie sú jeho a prezentuje, že žije na vysokej nohe a pritom má na krku hypotéku a tak ďalej) a medzi pridávaním fotiek z reality, ktorú si človek trochu prikrášli.  (napr. jedlo, ktoré si človek sám uvarí a esteticky upraví, aby bolo fotogenické, alebo napr. kniha, ktorá ho osloví a snaží sa ju odfotiť nejako kreatívne

Úprimne
Ľudia na sociálnych sieťach hľadajú inšpiráciu. Hľadajú pekné fotky. Nikto v dnešnej dobe nebude sledovať človeka s rozmazanými prepálenými fotkami.
Bohužiaľ, je to tak. 
Kedysi to možno stačilo a dnes už nie.

A teraz malá ukážka mojich starých insta fotiek, ktoré sa kedysi ľuďom možno aj páčili no dnes by ste ich videli asi iba na "stories". 

Aký máte na toto názor vy? Pridávate esteticky pekné fotky alebo vám to je jedno? 

FACEBOOK - pre všetky informácie ohľadom blogu

INSTAGRAM - pre všetky informácie ohľadom blogu a kúsok z môjho osobného života
Ak máš nejaké otázky nehanbi sa a napíš mi mail 

fashionparadis@gmail.com
 

 


11 komentárov

 1. Super článok! Instagram je svina! Hoci viem že život, ktorý na instagram vyzerá dokonalo ale v skutočnosti. Hoci si to sama uvedomujem aj mna to z času na čas trošku zosmutní.
  Pozývam teba a tvoje čitateľky na GIVEAWAY
  na mojom blogu :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Instagram je určite veľmi silná sociálna sieť, pretože dokáže riadne vplývať na psychiku používateľov... ja si však myslím, že všetko treba brať s nadhľadom a tie perfektné životy instabloggerov tiež, veď si treba uvedomiť, že sú to rovnakí ľudia ako my a bežné problémy sa im nevyhýbajú :) čo sa týka môjho profilu, rada tam pridávam krásne upravené fotky a budujem si svoju osobnú galériu, ku ktorej sa vždy na konci roka vrátim a pospomínam si, čo pekné sa kedy udialo... preto je Instagram moja najobľúbenejšia sociálna sieť... teda, jediná, ktorú mám naozaj rada :D

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Já se na instagram nedívám jako klam a kritika instagramové falešnosti všude už mě trošku štve, přitom jaký si to uděláme, takový to máme. :D Věci, který tam vidím, nepovažuju za reálný, je mi jasný, že jde o přikrášlení a nějak víc to neřeším :) Sama se snažím mít co nejhezčí fotky, al často i do popisků píšu, že realita byla úplně jiná nebo se rozepisuju o tom, co fotce předcházelo :) takže podle mě pokud si člověk uchová zdravej nadhled, tak je všechno v pořádku.
  Sarushef blog

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Abo presne tak ja sama tam pridavam len tie pekne fotky ale slabsie osoby to moze ovplyvniť tak ze sa budu citit menej cenne

   Odstrániť
 4. Ten příšerný zelený filtr si taky pamatuju :D taktéž byl můj nejoblíbenější. S tím, že je instagram jedna z nejvíc falešných sociálních sítí rozhodně souhlasím. Lidé tam přidávají jen ten zlomek jejich života, který se jim zrovna hodí ukázat. A může se stát, nebo se často stává, že jejich sledující si pak srovnávají svůj život s životem těch lidí, jenomže pouze s tím, jak se prezentují na instagramu.
  I přes to všechno mám instagram velmi ráda a pokud si člověk uvědomí, že jsou všechny fotky upravované a ve většině případů to ani není realita, tak nevidím problém s jeho používáním :)

  Maris Novotná

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Máš pravdu, instagram se dnes stal úplně něčím jiným a každý se prezentuje jako dokonalý. Já osobně mám instagram ráda, ale dávám tam spíš něco jako umělecké fotografie než sebe :)
  Petra z blogu www.mygoldenmind.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne tak,z instgramu sa da spravit veľmi pekne portfolio :)

   Odstrániť
 6. skvele si to vystihla :) ale aj ja patrím k tým, čo vyhľadávajú profily s krásnymi fotkami. nefotogenickosti mám v reálnom živote dosť :P

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.