RECENZIA Michal Jelínek - Delírium

streda 29. augusta 2018Nemala som vysoké očakávania, keď som sa púšťala do tejto knižky. Potom som však ostala mierne zaskočená, pretože tento príbeh ma pohltil. 

Michal Jelínek bol pre mňa neznámy autor. Slovenský spisovateľ, ktorého román sa odohráva v New Yorku mi na začiatku nesedelo. Bála som sa, že jeho román nebude dostatočne autentický ale mať predsudky je občas na škodu. 

Príbeh psychiatra Samuela Becketta s čiernym humorom ma zaujal natoľko, že knihu som prečítala za dva dni na dovolenke.  "Sam sa brodí bahnom výčitiek, obáv a neistôt. Každý nový deň a každá ďalšia spoločenská interakcia – či už s pacientmi, priateľkou, alebo známymi – sú preňho neznesiteľným utrpením. Okrem odvážnych dávok alkoholu si s experimentátorským nadšením mieša kokteily z psychofarmák, ku ktorým má vzhľadom na svoju profesiu neobmedzený prístup. Slová ako láska či vernosť pozná iba z počutia. Čo ak je on, psychiater, najšialenejší zo všetkých?"
Psychologický román, ktorý má prvky trileru ma úplne vtiahol do deja. Autor má veľmi dobrý zmysel pre humor. Pokiaľ teda nie ste veľmi moralisti. Vtipne opisuje súčasnú skazenú dobu a drží vás v neustálom napätí. Recenzia sa píše naozaj ťažko, pretože vám nechcem prekaziť prekvapenie, ktoré pri čítaní tohto románu rozhodne zažijete.

Samuel je veľmi sympatická postava aj keď je to skôr taký záporak. Záporak, ktorý nezvláda súčasnú dobu. Je čo čudák medzi normálnymi ľuďmi alebo normálny človek medzi čudákmi? Kniha je verný obraz modernej doby. Rozoberá vzťahy, spoločenské postavenie, neveru a ukazuje, že v niektorých situáciach ide morálka ľudí úplne bokom.

Mne osobne sa román veľmi páčil. Bol písaný jednoducho a niečo vo vás zanechá.

Knihu zakúpite tu.

3 komentáre

 1. To zní dost zajímavě, mám ráda psychologické knihy i filmy :) díky za tip :)
  MyGoldenMind

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nie som veľmi na psychologické romány, ale dej ma zaujal. :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Milujem túto knihu!!!Spisovateľ má talent,zaradila som ho medzi mojich obľúbených spisovateľov a veľmi sa teším na jeho ďalšiu tvorbu!!! BEA, Štúrovo

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.