MOJE TRI ROKY NA VÝŠKE

sobota 8. septembra 2018

Ubehlo to prehnane rýchlo. Dodnes si pamätám na svoj prvý deň na vysokej škole. Všetci sme boli zmätení a plní očakávania. Mali sme úvodný workshop na ktorom jedna profesorka vyhlásila, že ani sa nenazdáme a budú z nás bakalári. Mala pravdu.


Tento článok zachytáva moje postrehy o vysokej škole.  Čo mi dala. Čo mi zobrala a tak ďalej.

Berte ho nadsádzkou, pretože dosť rada vo svojich článkoch zveličujem. 
Ale aj na to dopredu upozorňujem.


1. Milí ľudia ti budú stále hovoriť : "Študovanie humanitného odboru je to hlúposť."

Možno som jediná, ktorá sa s tým stretla, ale dúfam, že nie. Je úplne jedno aký humanitný odbor študuješ, okolie ti aj tak povie, že je to zbytočné, že to nie je ani vysoká škola a blábláblá. Ja som z týchto rečí a predsudkov otrávená. Študuj to, čo ťa baví. Keď budeš dostatočne šikovný zamestnáš sa aj bez výšky, ale v dnešnej dobe je ten titul pre kariérny rast potrebný. 


2. Neexistuje dokonalá vysoká škola

Chodím na súkromnú školu a verte alebo nie dopočula som sa o svojej škole už všeličo.
Je to hrozná škola, platíš si za titul a podobne.
Zaujímavé je aj to, že moji rovesníci, ktorí navštevujú štátne školy sa pravidelne sťažujú, že je to tam "u nich katastrofa".
Takže dokonalú vysokú školu zrejme nenájdeš.
Každému vyhovuje niečo iné. A každá škola má silné a slabé stránky.
Ako všetko v živote.

3. Niektoré predmety budú mať super názvy ale budú stáť za veľké....

Je veľmi motivujúce čítať si tie úžasné názvy predmetov, ktoré na teba čakajú. Ja som sa už na strednej škole presvedčila, že predmet robí profesor. Ak je kvalitný profesor, ktorý má záujem vám niečo predať a nie si iba odsedieť to, čo musí tak ten predmet bude zážitok. A bohužiaľ. Na každej škole sú kvalitní profesori a uspávači hadov.4. Samostatnosť

Na výške vás nikto nebude držať za ručičku. Ak chceš študovať. Študuj. Ak nechceš – nikto ťa tu nedrží. Smutné je, že niektorí študenti to nechápu a sťažujú sa na  prístup profesorov a sú ranení, že niečo musia urobiť bez pomoci a z vlastnej iniciatívy.


5. Priatelia

Mne osobne vysoká škola rozšírila môj spoločenský život, ktorý bol pred ňou takmer nulový. Spoznala som veľa dobrých ale aj menej dobrých ľudí. U niektorých viem, že s nimi budem v kontakte len počas štúdia a potom sa naše cesty rozídu, ale u iných zas viem, že to bude na celý život.


Aby som to zhrnula...

Tri roky na vysokej škole mi dali dosť. Nehovorím len o akademickom titule. Zistila som aké štúdium mi vyhovuje, čo ma baví a čo nie. Spoznala som viac samu seba, prekonala som veci o ktorých som si myslela, že ich nezvládnem.
A som zvedavá, čo mi prinesú posledné dva roky.

Ak vysokú školu vzdáte skôr ako ju dokončíte nehanbite sa za to. Proste ste iba zistili, že akademický život nie je pre vás a chcete sa uberať iným smerom. A nikto nikdy nepovedal, že si školu nemôžete dokončiť neskôr.


fashionparadis@gmail.com

10 komentárov

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.