DENNÍK ZAJAČIKA | Nový člen rodiny

štvrtok 21. februára 2019


Veľmi často navštevujem rôzne obchody pre zvieratká. A nielen preto, aby som kúpila niečo môjmu zverincu doma. Ja sa tam totiž prechádzam úplne bez dôvodu a obzerám si zvieratká, ktoré tam ponúkajú.

Mám pocit, že v jednom z obchodov si už na mňa zvykli a považujú ma za tú čudáčku, čo sa 10 minút pozerá na zvieratá a bez slova odíde. Verím, že nie som jediná. 


Už dlhšie som rozmýšľala, že by som si kúpila zajačika alebo morča. Na zajacovi ma odrádzalo to, že sú v noci hlučné a morčiatka by sa mali chovať minimálne dve. Viem, že veľa ľudí to nedodržiava a tvrdí, že morča môže byť aj jedno, ale ja s tým nesúhlasím. Kebyže to tak bolo, prečo napríklad v takom Švajčiarku bolo protizákonné chovať jedno morča?

Nakoniec som zvažovala všetky klady a zápory a rozhodla som sa pre zajaca. Našla som si overenú chovnú stanicu a vybrala toho najrozkošnejšieho samčeka. Celé tri dni som si zisťovala všetko, čo taký zajac potrebuje. Minula som asi cez 200 eur, aby mal zajačik u nás všetko, čo potrebuje.A ani sme sa nenazdali a 1. februára prišiel môj prvý zajačik Dupko, ktorého meno sa vymyslelo spontánne bez dlhšieho špekulovania. Možno znie trochu detinsky ale k nemu jednoducho sedí.


Deň prvý

Išli sme po neho do Záhorskej Bystrice. Doma mal nachystané všetko, čo potreboval. Veľkú klietku, domček, vodu, seno, záchod. Krmivo sme kúpili od chovateľky, aby jedol to, na čom bol odchovaný.

Prvý deň sme ani nevedeli, že ho máme. Dupko sa ešte bál a zoznamoval sa s novým prostredím. Snažili sme sa mu dopriať, čo najviac pokoja, aby si na nové prostredie zvykol. S Jedlom problém nemal, vodu pil ale záchod nám ignoroval. Keď sme ho priniesli tak mal iba 5 týždňov, takže som vedela, že budem musieť byť trpezlivá.

Deň druhý

Na druhý deň sme ho ešte nechali v klietke okrem pol hodinky, kedy s nami pozeral telku na sedačke. Chceli sme, aby sa poriadne aklimatizoval, ale zároveň som ho veľmi nechcela stresovať častými zmenami prostredia. Dupko celú noc spal a hluk v noci zatiaľ nerobil. Veľmi milo ma prekvapil, že na druhý deň už cikal do záchoda. Vďaka tomu, že som mu do záchoda dala kusok ocikanej servítky veľmi rýchlo pochopil, kde je miesto na cikanie. 

Deň tretí

V tento deň som objednala ohrádku, aby som mu mohla zabezpečiť bezpečný výbeh u nás doma. Ohrádka ešte neprišla a ja som mala pocit, že náš malý zajo nemôže byť tretí deň za sebou v klietke. Preto som mu vytvorila provizórny výbeh v chodbe, kde sa mu veľmi páčilo.Ďalšie dni už bolo všetko oveľa jednoduchšie. Prišla ohrádka, takže som mu vedela zabezpečiť bezpečný výbeh v byte. Chloé ( náš psík ) ho ignoruje, čiže náš nový zajačik nebude mať psiu kamošku, ale je to lepšie ako keby mala po ňom vrčať. Väčšinou prespí celú noc, takže ani nevieme o tom, že ho máme. Vždy keď som doma je na voľno a v klietke prakticky iba spí.

Čo sa týka neporiadku mám trochu viac upratovania ale nie je to katastrofa. Dá sa to zvládnuť. Dupko je zatiaľ mláďatko a má veľmi mierumilovnú a priateľskú a veselú povahu.

Musím ho ešte naučiť cikať do záchoda aj keď je vo výbehu. Čaká nás prvá návšteva veterinára, strihanie pazúrikov a tak ďalej.

Dúfam, že sa vám článok páčil a ak by ste chceli môžem neskôr napísať pokračovanie.fashionparadis@gmail.com

4 komentáre

 1. juuuj,to je super, že si sa rozhodla pre zajačika :) my máme rok a pol tiež zajka a neľutujeme, že sme si ho zaobstarali :) i keď nám rozhrýzal pár káblov a líšt v byte, tak ho máme veľmi radi :) a v noci občas šramotí alebo keď ho niečo nalaká tak začne dupať,ale nie je to nič čo by sa nedalo vydržať :) už sme si tak zvykli, že to ani nevnímame :) teším sa na ďalšie články u teba na blogu :)
  MakeupbyVeo

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hej toho, že bude v noci vyvádzať sa bojim ale snažim sa ho počas dňa unaviť, aby cez noc spal a zatiaľ sa to ako tak darí :) ďakujem za komentár

   Odstrániť
 2. Jéé ten je zlatý ♥ je to super mít doma nějaké zvířátko, kamarádka mi vypráví vždy příběhy jejich zajíce, je to sranda :D tak ať ti dělá zajíček jen radost :)
  MyGoldenMind

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Božínku, ten je nádherný!! :-) Jak já s láskou vzpomínám na oba mé králíčky, které jsem v dětství měla :-) první byl jak pejsek, fakt že jo... Mám na ní krásné, kouzelné a pohádkové vzpomínky.. Jo, byl to skvělý parťák! :-)
  Ať prdelka dělá samou radost a moc toho nezničí, protože nábytek jim velmi chutná :-D

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.