CHOV ZAJACA V BYTE | Čo vedieť pred kúpou malej guličky

streda 30. septembra 2020Keď si kúpite šteniatko tak je na 100% rozkošné! Ako rastie stráca svoju šteniatkovskú ťarbavosť ale stále je krásne iba už nemá ten "bábätkovský vzhľad". ( samozrejme to nič nemení na fakte, že pre vás je to najkrajšie stvorenie na svete) 
 
Keď si však kúpite zajaca, tak máte istotu, že bude rozkošný po celý život. Vyzerá ako malý bezbranný plyšáčik, ale nenechajte sa oklamať. Toto zvieratko nie je iba rozkošná guča chlpov. 

Zajace sú milé a ba priam až rozprávkové zvieratká a možno práve preto sú obľúbenou voľbou domáceho zvieratka pre deti. Môžete ich chovať v byte alebo v dome na záhradke, ak im pripravíte vhodné podmienky. 

My už máme nášho zajaca cez 2 roky. Poviem vám úprimne - vôbec sa s ním nenudíme. 
 
Kupovali sme ho z chovnej stanice Geryland a prvý článok o našom malom Dupkovi si môžete prečítať tu. Počas tej doby, čo je Dupo u nás, som sa toho o zajacoch naučila oveľa viac a práve preto som sa rozhodla, že vám spíšem článok o chove zajacov v byte na základe mojich skúsenosti.  Nehovorím, že som odborník a robím všetko správne, ale snažím sa k nemu pristupovať zodpovedne a vytvárať mu prostredie v ktorom bude prosperovať.

Prvé kroky v chove zajaca 

 

Životný priestor 
 
V prvom rade je dobré, aby sme si uvedomili, že zajac nie je škrečok. Bude potrebovať oveľa viac miesta životného priestoru a v dobrej starostlivosti sa môže dožiť aj 6 - 10 rokov. Seniorský vek zajaca začína práve v šiestich rokoch života.


Zajace a deti


Zajačikovia sú obľúbené domáce zvieratká k deťom. Častokrát si ale rodičia nezistia, ako sa správne správať k týmto zvieratám a nechajú deti, aby im robili, čo chcú. Takto chované zajace sú v strese a trpia aj keď vám to povedať nemôžu. Potom sa z nich môžu stať agresívne jedince a rodičia nechápu, kde je problém, tak ich ponúknu na bazoši.

Treba si uvedomiť, že zajace sú plaché zvieratá a na to, aby ste si ich poriadne ochočili a získali ich dôveru potrebujú čas a správny prístup. Väčšine zajacov sa nepáči, keď sú na rukách. Pripomína im to útok dravca z oblohy. Preto je dôležité, aby rodičia deťom vysvetlili, že zajac nie je plyšová hračka a snažili sa s ním skamarátiť tak, že ho nechajú na zemi, kde ho môžu hladkať po hlavičke, poprípade kŕmiť z ruky. Ak si na vás zajac zvykne je možné, že mu ani nosenie na rukách nebude vadiť. Dôležité je získať si jeho dôveru a potom ho skúšať brať na ruky.

Náš Dupo neznáša, keď je na rukách napriek tomu, že nás pozná a rád za nami cupká. Vždy keď sa ho ale snažím zdvihnúť tak sa tomu bráni. Pri správnej manipulácii to zvláda ale nemá to rád a snaží sa čím skôr dostať z náručia dole. Preto ho na ruky beriem iba keď ho potrebujem presunúť do klietky, či prepravky.

 


 

Základná starostlivosť a výbeh

Zajačik vám bude robiť radosť, pokiaľ mu zabezpečíte vhodné podmienky. Ku šťastiu potrebuje väčšiu klietku. Veľkosť klietky závisí aj od toho koľko pohybu mu doprajete. Ďalej netreba zabudnúť na čerstvú vodu a seno, ktoré musí mať nonstop k dispozícii. Podávať môžete aj zeleninu a ovocie. Aby ste ho kŕmili správne odporúčam vám prečítať si tento článok, v ktorom nájdete všetky potrebné informácie. 

To však nie je všetko. Pre vášho zajka by ste mali pripraviť výbeh, pretože sú to aktívne zvieratká, ktoré potrebujú pohyb. Ak ho nemajú môžu sa stať agresívne a hlučné.  Náš zajko je v klietke iba počas noci. Inak má celodenný prístup do celého bytu a ak nie sme doma je zatvorený v izbe, kde má klietku a izba je prispôsobená tak, aby sa mu nič nestalo. 

Klietku treba pravidelne čistiť. Ja robím veľké čistenie raz mesačne a každé ráno alebo večer mu ju pozametám. Záchodík čistím každé dva dni, v lete aj každý deň. Zajace sú čistotné zvieratá a ak majú správne zariadený záchod naučia sa vykonávať potrebu iba tam a vy sa nemusíte báť, že budete mať "obobkovaný" celý byt.

Dôležitá je aj starostlivosť o srsť a pazúriky. Náš zajačik je dlhosrstý, takže sa ho snažím česať každý druhý deň a niekedy mu ani to nestačí a vytvoria sa mu dredy. ( s tým máme dlhodobo problém, pretože má v sebe kašmírový gén a starostlivosť o túto srsť je náročnejšia ako u iných druhov srsti)

Krátkosrstého zajaca nemusíte  česať tak často ale netreba na to zabúdať. Zajace sa totiž umývajú lízanim a ak nebude poriadne vyčesaný môže zjesť väčšie množstvo srsti a to mu môže spôsobiť tráviace problémy. Pozor treba dať hlavne na jar a jeseň. Vtedy sa zajom obmieňa srsť. 

Aby sa zajac nenudil brúsil si zúbky je vhodné zadovážiť mu aj drevené hračky, ktoré môže hrýzť. Vy sa tak vyhnete prerastaniu zubov, pretože zajacom rastú zuby po celý život.

 

Vedela by som o starostlivosti popísať viac, takže ak by ste mali záujem, nezabudnite mi napísať komentár. 

 

 


fashionparadis@gmail.com

 
 

8 komentárov

 1. Zajíčka jednou měla má sestřenice. Hlídali jsme ho, když byla s rodinou na dovolené a nikdy více! :D Překousal nám snad všechny kabely v bytě a počůral koberec. :D Každopádně zvířátko je to roztomilé a vždycky je ve zverimexech okukuji. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Aký rozkošný zajkooo :) Tiež som mala dvoch :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Zajíčka jsem nikdy neměla, ale miluju morčátka 😍
  A vždy mě hrozně rozčílí, když někde vidím, že nemají vhodné podmínky, špatné žrádlo, nebo se jim člověk nevěnuje, případně když je raději pohodí do popelnice nebo nechají uspat, když by nedejbože měli platit za veterinární péči. Ano, je to malý tvor, ale ta láska je ohromná a zaslouží si všechno, což se jim snažím dávat i já.
  Bohužel nás jedno před časem opustilo a tak přemýšlíme o adopci, aby naše holčička nebyla sama.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Hey love! I love the post and followed your blog. I want invite you to visit and follow mine back <3

  www.pimentamaisdoce.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Prosím o informáciu, či môže byť zajačik v zime v klietke na balkóne, ktorý je zasklený. Netreba ho premiestniť do bytu?

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ja osobne by som ho premiestnila dovnútra, zajačikovia zvládnu aj nižšie teploty ale ak je chovaný v byte a nie vonku, tak radšej by som ho dala dovnútra.

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© Vera Paradis. Design by Fearne.